O nás

Naše rodinné šperkařství založil Ladislav Belda v roce 1915 v New Yorku.

Ladislav Belda odešel na začátku dvacátého století z tehdejšího Rakouska-Uherska do Ameriky. V roce 1915 otevřel na Manhattanu, na rohu 75th Str a 3rd Ave, dílnu a obchod se šperky pod názvem Czechoslovak Bead Co.

Po vzniku československého státu postavil v roce 1922 v Turnově manufakturu na výrobu šperků, které vyvážel hlavně do Severní i Jižní Ameriky a Skandinávie. Po velké světové krizi, 1929, se definitivně vrátil z New Yorku do Čech, aby se postaral o udržení výroby v turnovské dílně.

 V roce 1931 obdržel Zlatou medaili a řád pro firmu Belda & spol. na veletrhu v Nice. Šperky v Turnově vyráběl až do roku 1954, kdy komunisté dílnu znárodnili.

Jiří Belda, syn Ladislava vystudoval Střední umělěckoprůmyslovou školu v Turnově obor zlatník - stříbrník. Po studiu pracoval v družstvu Granát a v roce 1960 začal učit na SUPŠ v Turnově.

Zde s kolegy vytvořili první dokonalé kopie českých korunovačních klenotů. Na této škole studoval i jeho syn Jiří Belda ml., který pokračoval ve studiu šperku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Po absolvování se společně s otcem věnovali restaurování, navrhování a výrobě šperků a různých trofejí.

V roce 1992 spolu Jiří starší a Jiří mladší obnovili firmu Belda. Díky restituci původní Ladislavovy dílny z roku 1922 mohli pokračovat v rodinné tradici a postupně uvést dílnu do podoby, v jaké ji znáte dnes. V roce 2010 se připojila dcera Jiřího Beldy mladšího, Viktorie. Spolu s Jiřím a jeho manželkou Alenou teď tvoří jádro firmy. 

Kromě vlastní tvorby, spolupracujeme s předními českými umělci, architekty a designéry. Patří mezi ně například David Černý, Maxim Velčovský, Eva Jiřičná, Eva Eisler, studio Olgoj Chorchoj, studio Vrtiška - Žák , Lucie Koldová a další.

Naše rodina se od roku 1966 stará o české korunovační klenoty. Vyrobili jsme také dvě kopie Svatováclavské koruny, v roce 2000 pro Expo v Hannoveru a v roce 2016 pro Středočeský kraj.

V našich realizacích můžete najít například trofeje Louskáček za nejlepší reklamu, nebo trofej pro fotografickou soutěž Deeper Perspective v návrhu studia Olgoj Chorchoj. Mezi poslední zakázky patří  také trofej Koruna pro fotbalistku roku. 

V roce 2021 jsme pro vás otevřeli nové studio na Letné, Nad Královskou oborou 11.
Domluvte si individuální schůzku zde.